Mee vähemtuntud omadused: mesi kui allergiaravim

Allergiahooaeg mis algab veebruaris ja kestab kuni augustini, tähendab paljude inimeste jaoks selliseid ebamugavaid sümptomeid nagu vesised ja sügelevad silmad, aevastamine, kõhimine, peavalud ja isegi hingamisraskused.  Eestis algab hooaeg pigem siiski märtsis ja kõige sagedasemateks allergeenideks varaõitsevad puud (lepp, sarapuu, kask), heintaimed (sealhulgas timut) ja korvõielised (sealhulgas puju, võilill).

Allergia põhjuseks aga teadaolevalt see, et taimed hakkavad tootma õietolmu ja inimesed hingavad seda sisse, mis omakorda tekitavadki eelloetletud sümptomeid

Meel on üks vähemtuntud hea omadus, et see aitab muuhulgas vähendada ka õietolmuallergia sümptomeid.

Asi algab sellest, et kuna töötlemata mesi (nagu enamasti eestimaine mesi on) sisaldab rohkelt imepisikesi õietolmuterasid, grammis 2000 kuni 10 000 tera! Numbriliselt tundub see küll suur kogus aga kuna terade suurused on mikromeetrites, siis pole summaarne kogus tegelikult suur. Vaid paras kogus just selleks, et õietolmule allergiline inimorganism saaks alustada edukat võitlust õietolmu vastu ja see kontrolli alla võtta.

Muide, nende samade mees sisalduvate tolmuterade alusel saab ka kontrollida mee botaanilist ja geograafilist päritolu (ehk kontrollida, kas tegu on ikka näiteks eestimaise meega), samuti kontrollida, et kas mesi on ikka mesi, mitte magus töödeldud mass, mida mee pähe pakutakse. Meetod põhineb õietolmuterade koguse ülelugemises ja võrdlemises keskmiste tulemustega. On täheldatud, et ka Eestis on paraku sellist „mett“ müügil, kus õietolmuterade kogus imepisike. Aga see on teine teema.

Nii, et kui teil on nohu ja sügelevad silmad kui allergiahooaeg tabab? Kui see on nii, siis võib kohalikust meest olla abi.

Kui teie keha on mee õietolmust pisut maitset saanud, hakkab inimene tootma antikehasid, mis selle õietolmu eest hoolitsevad, mis tähendab, et teie keha loob aja jooksul kaitse selle allergia vastu.

Idee on sarnane allergiasüstidele. Allergiasüstide puhul on muidugi organismi sisestatavad kogused paremini doseeritud, aga täiesti võimalik, et meest saadav õietolmuterade komplekt vastab paremini „ründavate“ õietolmude koostisele ja inimene on paremini ettevalmistatud rünnakuks.

Läbiviidud uuringutest on selgunud, et mees leiduvat õietolmu ei lagundata seedeprotsessi käigus ja see jõuab vereringesse. Ilmnes, et õietolmulahus leevendas heinapalaviku ning allergiaga seotud astma sümptomeid tervelt 80% juhtudest.

Parem on sisse võtta mett, mis on pärit teie kohalikust piirkonnast, kuna see mesi sisaldab kohalike lillede õietolmu eoseid.

Võttes iga päev natuke mett loob teie keha loomuliku immuunsuse allergeenide suhtes, mis tavaliselt muudaks teid allergia sümptomite käes vaevlevaks.

Pidage meeles, et peate hakkama sööma mett kaks kuni kolm kuud enne allergiahooaega, näiteks novembris, et anda kehale ka aega selle immuunsuse loomiseks.

**Antud artikkel ei ole ametlik tervisenõuanne, igal konkreetsel juhul konsulteeriga oma raviarstiga**